Optimal styretavlebelysning støtter sikkert arbejde og forebygger fortrådningsfejl
Nye universelle AC-styretavlelamper med integreret stikdåse dækker et stort udvalg af applikationer i næsten alle styretavler i verden.
Phoenix Contact udvider sit program med de nye universelle AC-styretavlelamper med integreret stikdåse. Lamperne i produktfamilien PLD E 708 dækker et stort udvalg af applikationer i næsten alle styretavler i verden. Det skyldes det brede AC indgangsspændingsområde på 100 V AC til 240 V AC.
Lamperne er alle udstyret med en landespecifik stikdåse. En type F variant benyttes i mange europæiske lande. Der findes også en type E variant til lande som Frankrig og Belgien. En type B stikdåse og UL godkendelse til USA kommer i løbet af året. Den indbyggede optik sikrer et optimalt og blændfrit lys i styretavlen med 1400 lm med et lavt strømforbrug på blot 11 W. Farvetemperaturen er 5000 K (neutral hvid). Derudover har lamperne en PIR bevægelsesdetektor og tilsluttes med GST 15i tilslutningsstik. Ved montering kan lamperne klikkes på plads i styretavleprofilen, skrues fast eller fastgøres til styretavlepanelet med magneter. Kabelbeslag gør også installation nemmere.
PLD E 708 lamper er det rigtige valg, når der er behov for en styretavle i kombination med en stikdåse, for eksempel ved tilslutning af en måler eller en notebook. Sammen med lamperne i PLD E 409 serien fuldender de nye lamper Phoenix Contacts program inden for styretavlelamper. De dækker også DC-spændingsområdet.