23948sdkhjf

Danmark skal gøre Mexico grønnere

Folketingets finansudvalg har godkendt en bevilling på 45 mio. kr. fra klimapuljen til aktiviteter inden for klima, energieffektivisering og vedvarende energi i Mexico.
Det dansk-mexicanske samarbejdsprogram skal understøtte en grøn omstilling i Mexico gennem en række aktiviteter inden for klima, energieffektivisering og vedvarende energi, hvor Danmark har styrkepositioner. Programmet, der indledes i begyndelsen af 2014, er baseret på et tæt samarbejde mellem Klima-, Energi- og Bygningsministeriet i Danmark og Miljøministeriet og Energiministeriet i Mexico.

Mexico er en vækstøkonomi og verdens 12. største udleder af drivhusgasser med et stort potentiale for at reducere CO2-udledningerne. Landet, der har ambitiøse mål på klima- og energiområdet, har efterspurgt danske erfaringer og ekspertise på områder, hvor Danmark gennem en mangeårig politisk indsats har særlige kompetencer og har opnået bemærkelsesværdige resultater i form af reduceret energiforbrug og CO2-udledning. Det gælder eksempelvis områderne energieffektivitet i bygninger og industri, planlægning på energi- og klimaområdet, fremme af vedvarende energi og øget integration af vedvarende energi i elsystemet. Det oplyser Energistyrelsen.

Partnerskaber mellem danske og mexicanske virksomheder
Mexico har udmeldt en CO2 reduktion på 30 procent i forhold til de ellers forventede udledninger i 2020, samt at 35 procent af el-produktionen skal komme fra ikke-fossile brændsler i 2024. Den danske støtte skal bistå de mexicanske klima- og energimyndigheder med at skabe forudsætningerne for landets omstilling til et lav-emissionssamfund. Samtidig åbner programmet mulighed for at understøtte partnerskaber mellem danske og mexicanske virksomheder og inddrage civilsamfundet.

Programmet er fagligt forankret i Energistyrelsens Low Carbon Transition Unit, som også leverer energifaglig bistand til Vietnam og Sydafrika samt en række tværgående aktiviteter.

Kommenter artiklen (2)
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.08